URZĄDZAMY DOM W STYLU PROWANSALSKIM

Styl ten wywodzi się z południa Francji, gdzie pomiędzy Alpami i Morzem śródziemnym mieści się malowniczy region Prowansji. Tam na terenach przepięknej i tradycyjnej wsi, narodził się styl, w którym dominują białe ściany, postarzane meble i ozdoby z odzysku kupione na targowisku. I pomimo, że styl ten odwołuje się sielskiego, przytulnego klimatu wsi, nie jest łatwo osiągnąć ten efekt w każdym wnętrzu. Oto kilka wskazówek, czym powinniśmy się kierować przy urządzaniu mieszkania w w prowansalskim stylu:

 

 Kolorystka

Kolory w tym stylu odgrywają znaczącą rolę. Wszelkie odcienie bieli, jasne szarości to kolory bazowe, jednak akceptowalne są również „kolory ziemi” czyli słoneczny żółty, oliwkowa zieleń, błękit, delikatny róż czy lewandowy fiolet. Ta kolorystyka urozmaica zarówno ściany jak i meble, tkaniny oraz wszelkie dodatki. Chropowata faktura ścian, doda wnętrzu większej wyrazistości i autentyczności.

 

 

Tkaniny

W przypadku tkanin, tutaj panuje spora różnorodność. Istotne jest aby były one przytulne i naturalne, najlepiej z roślinnymi motywami i pejzażami lub geometrycznymi wzorami. Najbardziej sprawdzaj się tutaj materiał typu kreton, bawełniane płótno w różnokolorowe wzory. To z tego materiały najczęściej wykonane są tekstylia kuchenne. Typowy dla tego stylu jest też tzw. boutis, czyli pikowane narzuty i poduszki z bawełny, które pokryte są pięknymi haftami. Okna możemy ozdobić gładkimi, zwiewnymi zasłonami, a na stole ułożyć lniane serwetki.

Meble

Prowansalskie meble to przede wszystkim lite drewno oraz żelazo. Najlepszym zestawieniem jest jasny, beżowy front z drewna i zawiasy oraz uchwyty z żelaza. Brakuje tu zbędnych zdobień, przeszkleń czy dodatkowych rzeźbień. Pastelowe meble mogą posiadać lekkie, bardzo stylowe przetarcia, tak aby wyglądały na lekko zużyte. Szafy, komody czy witryny zwykle spotykane są na kilkucentymetrowych nóżkach. ale  Meble mają być proste i nieskomplikowane. Często wykorzystuje się tu technikę decoupage, dzięki której na meblach można namalować delikatne grafiki w postaci subtelnych zdobień o tematyce roślinnej.

 

 

Dekoracje

Niezwykle charakterystycznym gadżetem stylu prowansalskiego są płócienne woreczki z suszoną lawendą, które zarówno w domu jak i we wnętrzach szaf nadają otoczeniu piękną woń, a w szafie chronią przed molami.

Klimat prowansalski tworzą kute półeczki, ceramiczne naczynia i pojemniki, akcesoria kuchenne z emalii, stylizowane serwetniki, szklane wazony i słoje, wiklinowe, pobielane kosze czy postarzane ramki na zdjęcia. W takich wnętrzach równie pięknie prezentują się delikatne lampiony i świeczniki, bieżniki z monogramami, metalowe wieszaczki, haczyki lub szafeczki na klucze z okienkami.

Bardzo odważnym dodatkiem w prowansalskim domu mogą być drewniane bale umieszczane pod sufitem, które nadadzą wnętrzu niezwykłej oryginalności.